04
Nis

Freelance Çalışmak

Her insanın kendi mevcut gerçekliğinden yola çıkarak yaşama bir bakış açısı var ve bu yaşamlarının birçok alanına yansıyor. Çalışma yaşamında yapılan tercihler de kişinin hem bilgi, eğitim, hem de yaşama bakış açısı ile doğrudan alakalıdır. Zira insan düşünen ve sorgulayan bir varlıktır. Kendi kararlarını kendisi verebilir. O noktada son yıllarda birçok insan yeni dünya düzeninde özellikle dilimize serbest çalışan olarak geçen freelance çalışma biçimini tercih ediyor.

Bu yazıda da herhangi bir üniversitenin grafik tasarım, radyo televizyon ya da bilgisayar programcılığı mezunu olanların bu çalışma biçimi ile yapabilecekleri işlerin detaylarına bakacağız. Bu tarz eğitimleri alanlar acaba hangi işleri yapabilir ve onları bekleyen durumlar nelerdir?
Freelance Grafik Tasarım İşi

Grafik tasarım işi her şeyin görselliğe döküldüğü son yıllarda son derece önemli ve süreklilik arz eden bir iş. Bu yüzden de kişiler herhangi bir kurumda mesai ve belli bir ücretle bu işi yapmak yerine freelance grafik tasarım uzmanı olarak çalıştıklarında hem daha çok kazanabiliyor, hem bu meslek alanında işin içine sanatsal boyut da girdiği için yaratıklarını zamandan ve mekandan bağımsız olarak ortaya koyabiliyorlar.
Freelance Web Tasarım İşi

Kabul etsek de, etmesek de her şey artık internet üzerinden hallediliyor ve yasal mevzuatlar ya da yasal olmayan görünmeyen yaptırımlar göz önüne alındığında mutlaka kişi ve/veya kurumların hizmet verdikleri alanda web sayfaları olması gerekiyor. Bu sayfalar kişi ya da kurumların tanıtım ya da satış amaçlı olabiliyor. O yüzden de mutlaka web sitesi yaptırılması gerekiyor. Nitekim tüm bunlara istinaden de freelance web tasarım son derece popüler bir iş. Bunun yanında benzer bir biçimde bu alanda yapılacak olan bir diğer iş ise elbette sosyal medya yönetimi. Sosyal medya uzmanlığı da geleceğin meslekleri arasında gösteriliyor. İyi bir tasarımcının kazancını hayal bir etmek mümkün olmayabilir.
Freelance Video Kurgu Çalışmaları İşi

Yazılı bir dünyadan her şeyin görsel olarak ilerlediği bir dünyaya ilerlediğimiz bu zamanlarda artık insanların sürekli olarak montaj, kurgu alanında gereksinimleri oluyor. Bu bağlamda kapsam son derece geniş ve birden fazla alanda çalışılabilir. Örneğin sadece freelance video kurgu yapılabilir ya da daha kapsamlı olarak freelance video prodüksiyon hizmeti çok farklı kişi ya da kurumlara verilebilir.