04
Nis

Freelance Olarak Hangi İşler Yapılabilir?

İş yaşamı denilince, iş denilince insanların karşısına çok sayıda seçenek ve çalışma biçimi çıkıyor. Bunlardan bir tanesi de son yılların en gözde çalışma biçimi olan freelance olarak çalışma olmaya başladı. Bu çalışma biçimi kişilerin kendi zamanlarını belirleyerek kendi adlarına uzman oldukları alanda zamandan, mekandan bağımsız olarak çalışmalarıdır. İngilizce bir sözcük olduğu için dilimize serbest çalışma olarak geçer.
Freelance Olarak Çalışmanın Avantajları Dezavantajları

Dünyanın her yerinde son derece popüler olan bu çalışma biçimi içinde özellikle birçok insan freelance web tasarım işi yapmaktadır. Bunun yanında bu alanda en sıklıkla yapılan bir diğer iş ise freelance grafik tasarım işidir. Her iki iş de bu alanda eğitim veren lisans ya da ön lisans mezunlarının yapabilecekleri, hatta okula devam ettikleri zamanlarda da yapılabilecek olan işler arasındadır.

Sinema, televizyon bölümünde okuyanlar, mezun olanlar genellikle yine freelance video prodüksiyon alanında çok güzel işler yapabilmektedir. Buna benzer bir iş alanı olan freelance video kurgu da benzer eğitimi alan gençler için sürekli olarak yapılabilecek işler arasındadır. Tabi kişilerin montaj alanında kurgu konusuna ilgisi varsa yine böylesi işleri yaparak kazanç elde edebilirler.

Kişinin ister evinden, ister tatil yaptığı yerden, gece gündüz kendi adına böylesi bir işi yapması işin en güzel taraflarındandır. Sanat son derece özgün, kitsch olamayacak kadar önemli olan bir olgudur ki bu yüzden de özellikle böylesi mesleklerde freelancer olmak mesleki anlamda da yaratıcılığın sınırlarını zorlamak anlamına gelir. Dahası çok farklı mecralardan iş alarak, çok değişik biçimlerde para kazanmak mümkündür. Kimi zaman sadece freelancer olarak sosyal medya alanında sosyal medya yönetimi yapmak da bir diğer önemli kazanç kapısıdır ve dahası insanlar tüm bu işleri aynı anda yapabilir. Çok farklı kurumlara aynı anda hizmet verebilir. Yani sınırsız bir özgürlük vardır. Tek dezavantajı eğer kişi kendisini SGK kurumuna kayıt yaptırmaz ise sosyal güvence sorunudur.
Freelance Olarak Kazanç

Serbest çalışma biçiminde belli bir kazançtan net olarak söz etmek mümkün değildir. Yapılan iş başına kazanç elde edilir. Her işin kendince bir piyasa değeri vardır ama kişi kendisini bu alanda kabul ettirdiği zaman artan katsayılar ile çok ciddi kazançlar elde edebilir. İşinde iyi olmak, özgün çalışmak işin püf noktalarıdır.