06
Nis

Freelance Video Prodüksiyon

VİDEO PRODÜKSİYON NEDİR?

Video yapım süreçlerinin tamamını kapsayan sürece video prodüksiyon adı verilmektedir. Genel anlamda 3 farklı aşamadan sonra video prodüksiyon süreci tamamlanmış olur. Yapım öncesi, yapım ve post prodüksiyon adını verdiğimiz yapım sonrası aşamaları ile kaliteli bir video prodüksiyon yapılmış olacaktır. Bu bölümde video prodüksiyon aşamalarını biraz daha detaylı olarak anlatalım istiyoruz.

VİDEO PRODÜKSİYON KAÇ AŞAMADAN OLUŞMAKTADIR?

Çekimlerin başlaması ve bitmesi arasında üç temel aşamada video prodüksiyon işleri yapılmaktadır. Çekim öncesi yapılan hazırlık aşaması (pre-production), çekim yapılma süreci (production), çekimler tamamlandıktan sonra video üzerinde yapılan düzenlemeler (post production).

PRE-PRODÜKSİYON

Pre-Prodüksiyon yapım öncesi evreyi kapsamaktadır. Video çekimlerine başlamadan önce taslakla alakalı olarak yapılan ön çalışmaya denir. Bu aşamada hedef kitle, sektör ve benchmarking analizleri yapılmaktadır. Bu çalışmalar sayesinde gerekli planlamalar yapılmış olur ve çok daha başarılı bir iş çıkartılabilir.

PRODÜKSİYON

Prodüksiyon videonun yapım aşamasına verilen isimdir. Yapım öncesi aşamada geliştirilen perspektiflere uygun olarak yapım gerçekleştirilmektedir. Bu noktada uzman bir şekilde çekimlerin yapılması ve yapım öncesi planlamaya uyulması gerekmektedir. Konsept ve senaryoya bağlı kalınarak tasarım çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Hem çekimler, hem de görsellerden elde edilen görüntüler prodüksiyon aşamasında kullanılmaktadır.

POST PRODÜKSİYON

Post prodüksiyon video prodüksiyon aşamalarının sonuncusudur. Yapım sonrasını kapsayan bu süreçte video prodüksiyon işleminin en hali verilmektedir. İlk 2 aşamadan elde edilen video çekimleri ve görseller post prodüksiyon aşamasında kontrol edilmektedir. Kontroller yapıldıktan sonra da düzenlenerek son hali verilmektedir. Kurgu, montaj, ses ve müzik gibi eklentiler post prodüksion aşamasında eklenmektedir. İstenen özellikte ve kalitede bir video prodüksiyon elde edilebilmesi için tüm bu aşamaların titizlikle yapılması şarttır. Tarafımca sağlanan video prodüksiyon işlerinde memnuniyet garantisi bulunmaktadır. Sizlerin görüşleri hem yapım öncesinde, hem de yapım sonrasında eksiksiz bir şekilde dikkate alınmaktadır.