04
Nis

Freelancer Çalışma Biçimi Hakkında

Nesiller değişti. Yeni kuşak eski kuşaktan çok daha farklı bir biçimde dünyaya bakıyor ve bu da onların tüm yaşam biçimlerine yansıyor. Milenyum kuşağı ya da Y kuşağı olarak adlandırılan bu kuşak kendi içinde iş yaşamında çok daha farklı bir biçimde çalışıyor. Örneğin günümüzde birçok insan artık internetin de yaşamlara girmesi ile beraber sosyal medya yönetimi alanında uzman olmuş durumda. Bunun yanında artık insanlar belli saatler içinde rutin işler yapmak istemiyor. Bunun yerine kendi deneyimlerine, eğitimlerine becerilerine göre kurgu yapıp farklı alanlarda freelance olarak çalışmayı tercih ediyor.

Günümüz koşullarında teknolojinin de getirdiği avantaj ile çok sayıda serbest zamanlı olarak zamandan mekandan bağımsız olarak yapılabilecek işler var. Bunların başında freelance web tasarım işi geliyor. Yine bu minvalde yapılabilen bir diğer benzer iş ise freelance grafik tasarım işi ama kapsam bunlar ile sınırlı değil. Akla gelebilecek pek çok alanda benzer biçimde çalışmak mümkün. Yine bir örnek vermek gerekir ise freelance video prodüksiyon da bu tarz olan işler arasında geliyor. İnsanlar bu örnekleri çoğaltabilir. Birçok alanda dünyanın neresinde olunursa olunsun böylesi bir iş yapılabilir.
İyi Bir Freelancer Nasıl Olmalıdır?

Genel olarak bakıldığında freelance olarak çalışmak çok da kolay değil. Sonuçta herhangi bir yere kayıtlı olmadığı için kişinin kendisine çok fazla emek vermesi ve alanında ister freelance video kurgu, ister montaj, ister grafik ya da web tasarım alanında çalışsın işini en iyi yapmak için uğraşması gerekiyor. Bu alanda hizmet verecek olanların işlerinde iyi olabilmek için mutlaka çalıştıkları alanda yaşanan gelişmeleri takip etmeleri gerekiyor. Ayrıca mutlaka çalışılan alanda ilgili eğitimlerin alınmış olması ve işe böyle başlanmış olması da son derece önem arz eden bir diğer olgu. Şunu da es geçmemek gerekiyor ki dil bilmek de asla es geçilmemeli. Sonuçta üstte belirtilen tüm bu alanlarda dünya çapında çok önemli gelişmeleri takip edebilmek için en azından bir dili çok iyi bilmek önem arz ediyor. Son olarak da kişilerin asla vazgeçmemesi ve kendisine inanması gerekiyor. Tüm bu özellikleri olan bir freelancer insanların karşısına çıktığı zaman ise kesinlikle çalışılmalı zira çok daha vizyoner ve yaratıcı oluyorlar.